Гостьова лекція Валентини Кузик

28 вересня 2023 року в Навчально-науковому інституті культури і мистецтв Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка для здобувачів, аспірантів і професорсько-викладацького складу була проведена гостьова лекція відомої української музикознавиці, кандидатки мистецтвознавства (PhD), старшої наукової співробітниці Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України, лавреатки багатьох мистецьких премій України Валентини Володимирівни Кузик на тему: «Інструментарій і методика арканів сакральних символів в українській музиці».

Ініціатором цього освітянського заходу виступила кафедра музикознавства та культурології (завкафедри доктор мистецтвознавства, професор Ольга Зав’ялова). Модераторкою гостьової лекції стала кандидатка мистецтвознавства, доцентка кафедри музикознавства та культурології Алла Литвиненко.

Під час лекції доповідачка продемонструвала власну оригінальну методику відтворення мелодій відомих творів українських і зарубіжних композиторів за допомогою графічного лінеарного методу (graphicline) і методу мандали. Долаючи стереотипи сприйняття й трактування музичних зразків, запропонований творчий метод значно розширює наукові методологічні обрії сучасної української музичної семіотики. Перед глядачами, у розмаїтій символіці барвистих квітів, птахів, візерунків, поставали образи українського «Щедрика» й «Дударика» Миколи Леонтовича, промальовувалася героїчна тема Увертюри з опери «Тарас Бульба» Миколи Лисенка, увиразнювалися популярні мелодії західноєвропейських композиторів Л. Бетховена і Ф. Шуберта, пісні українських композиторів Платона Майбороди («Ми підем, де трави похилі», «Пісня про матір»), Ігоря Шамо («Як тебе не любити Києве мій»), Тараса Петриненка («Україно»), а також головний музичний символ нашої держави – Гімн України. Натхненні зустріччю організатори й учасники заходу домовилися продовжити свою співпрацю у майбутньому.