Заснована у 2002 році як кафедра хореографії, образотворчого мистецтва, теорії, історії музики та художньої культури у результаті низки трансформацій з 1 січня 2023 року затверджена як кафедра музикознавства та культурології ННІ культури і мистецтв СумДПУ імені А. С. Макаренка.
В нинішній час кафедра провадить роботу за двома спеціальностями: 025 Музичне мистецтво, яка забезпечує викладання музично-теоретичних дисциплін на трьох рівнях вищої освіти – бакалаврат, магістратура та аспірантура, та 034 Культурологія, де навчання здобувачів вищої освіти здійснюється за двома рівнями – бакалаврським та магістерським.
Високопрофесійний рівень і традиції кафедри від початку були закладені її першим керівником доктором мистецтвознавства, професором І. С. Драч (нині професор Харківського національного університету мистецтв імені І. П. Котляревського). З 2006 по 2013 роки кафедру очолювала кандидат мистецтвознавства, доцент О.Ю. Енська. З 2013 року кафедрою завідує доктор мистецтвознавства, професор О.К. Зав’ялова.
Кафедра є ініціатором та організатором багатьох наукових заходів, зокрема щорічної всеукраїнської науково-практичної конференції «Ювілейна палітра: до пам’ятних дат видатних українських музичних діячів та композиторів» (2017 ‑ 2022), спрямованої на вивчення та узагальнення здобутків українського музичного мистецтва. Цікавими пошуками відзначались студентські наукові заходи: всеукраїнська, а згодом міжнародна науково-практична конференція студентів та аспірантів «Музичний світ у наукових дослідженнях молодих» (2016‑2019), низка всеукраїнських семінарів з музикознавчої тематики тощо.
В останні роки активізувалось проведення наукових заходів на спеціальності 034 Культурологія. Це: науково-практичний семінар «Сучасні культурологічні дослідження: теорія і практика» (2019), який в 2022 році набув статусу всеукраїнського, та міжнародний науково-практичний форум «Стан та перспективи розвитку культурологічної науки: вітчизняний та зарубіжний досвід» (2021), що став справжнім святом для учасників. Безсумнівну практичну значущість має всеукраїнський науково-практичний семінар-презентація «Мистецтвознавчі і культурологічні видання сьогодення: тенденції та перспективи», спрямований на популяризацію сучасних видань і поповнення фондів Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки. За результатами роботи конференцій видавались збірки статей і матеріалів, які не втратили попиту читачів і сьогодні.
Потужним вектором наукової діяльності кафедри є робота аспірантури та захист дисертаційних досліджень зі спеціальності 025 Музичне мистецтво. Нині це сама численна аспірантура в університеті: контингент здобувачів становить близько 40 осіб (половина з них – представники КНР). При аспірантурі відкриті спеціалізовані вчені ради із захисту дисертацій. За період роботи спеціалізованої вченої ради К 055.053.04 (2017 – 2021) проведено 25 захистів дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата мистецтвознавства (спец. 17.00.03 Музичне мистецтво). В 2021 році відбулось 16 засідань разових спеціалізованих вчених рад із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філософії зі спец. 025 Музичне мистецтво.
Викладання музично-теоретичних дисциплін та роботу аспірантури на кафедрі забезпечують докторка мистецтвознавства, професорка завідувачка кафедри Зав’ялова О. К, доктор мистецтвознавства, професор Стахевич О. Г., кандидатка мистецтвознавства, доцентка Енська О.Ю., кандидатка мистецтвознавства, старша викладачка Гончаренко О. В., викладач Островський С. С. Дисципліни культурологічного циклу ведуть докторка філологічних наук, професорка Горболіс Л. М., кандидат педагогічних наук, доцент, заслужений працівник культури України Будянський Д. В., кандидатка історичних наук, доцентка Єпик Л.І., кандидатка мистецтвознавства, доцентка Литвиненко А. І.
Досвід цих знавців своєї справи та робота студентських наукових гуртків ‑ фольклорного гурту автентичного співу «Серпанок», культурологічного клубу «Кава з…», проблемної групи з методології культурологічних досліджень ‑ допомагають студентам і магістрантам перемагати в багатьох міжнародних і всеукраїнських конкурсах та олімпіадах, брати участь не тільки в студентських, а й у «дорослих» конференціях, демонструючи високий рівень наукової обізнаності й вміння оперувати матеріалом.