У зв’язку з переведенням всіх форм навчання в Сумському державному педагогічному університеті імені А. С. Макаренка на дистанційну основу рекомендуємо скористатися вільним доступом до інформаційних електронних ресурсів та сервісів Наукової бібліотеки для ефективного здійснення навчальної, викладацької та наукової діяльностей.
Ресурси бібліотеки
- Електронний каталог бібліотеки http://lib.sspu.edu.ua/library/DocSearchForm;jsessionid=49239A780088157C9E6D97D6024C1B51
- Інституційний репозитарій eSSPUIR
https://repository.sspu.edu.ua/ - Повнотекстова база праць науковців СумДПУ імені А. С. Макаренка
https://library.sspu.edu.ua/elektronna-biblioteka-sumdpu/ - Наукові періодичні видання університету https://library.sspu.edu.ua/naukovi-vidannya-universitetu/
- Дисертації, захищені в СумДПУ імені А. С. Макаренка https://library.sspu.edu.ua/disertatsiyi-zahishheni-v-sumdpu-imeni-a-s-makarenka/
- Повнотекстова краєзнавча база статей https://library.sspu.edu.ua/resursi-z-krayeznavstva/
- Віртуальні виставки https://library.sspu.edu.ua/virtualni-vistavki/
- Віртуальні огляди https://library.sspu.edu.ua/virtualni-oglyadi/
- Нові надходження https://library.sspu.edu.ua/novi-nadhodzhennya/
- Архів виконаних довідок
http://library.sspu.edu.ua/arhiv-vikonanih-dovidok/
Передплачені ресурси
- ScienceDirect https://www.sciencedirect.com/
- Повнотекстова база підручників ЦУЛ https://www.culonline.com.ua/
Ресурси відкритого доступу
- Відкриті ресурси Springer Link (доступ через ЕК) http://lib.sspu.edu.ua/library/DocSearchForm;jsessionid=D360AFB089CA5821A1D2E832298258A6
- Українські інституційні репозитарії https://library.sspu.edu.ua/institutsiyni-repozitariyi/
- Електронні бібліотеки
https://library.sspu.edu.ua/elektronni-biblioteki/ - Наукові ресурси України
https://library.sspu.edu.ua/naukovi-resursi-ukrayini/ - Світові наукові ресурси
https://library.sspu.edu.ua/svitovi-naukovi-resursi/ - Бібліотеки https://library.sspu.edu.ua/biblioteki/
- Послуги та сервіси бібліотеки онлайн
- Віртуальна бібліографічна довідка https://library.sspu.edu.ua/virtualna-bibliografichna-dovidka/
- Визначення індексів УДК
https://library.sspu.edu.ua/viznachennya-indeksiv-udk/ - Замовлення на комплектування https://library.sspu.edu.ua/zamovlennya-literaturi/
- Перевірка академічних текстів на плагіат https://library.sspu.edu.ua/perevirka-na-plagiat/
- Електронна доставка документа https://library.sspu.edu.ua/elektronna-dostavka-dokumenta/
- Аналіз книгозабезпеченості за дисциплінами [email protected]
- Розміщення публікацій в репозитарії СумДПУ [email protected], [email protected]
Чекаємо на ваші звернення в телефонному режимі або е-поштою:
(0542)68-59-48
[email protected]
Ми надамо відповіді на усі ваші питання стосовно роботи бібліотеки, її послуг та сервісів, інформаційних ресурсів тощо.
Шановні викладачі, запрошуємо пройти онлайн-курс у рамках Декади академічної доброчесності - https://courses.prometheus.org.ua

13 вересня, у перший день Декади академічної доброчесності, відбувся круглий стіл «Академічно доброчесне середовище в закладах освіти: виклики та практики».
Модератори заходу ‒ Центр забезпечення якості вищої освіти СумДПУ імені А.С. Макаренка (М.М. Ячменик, А.В. Сиріна, І.С. Горбатенко).
Спікери – Л.В. Пшенична, професор, перший проректор СумДПУ імені А.С. Макаренка;
О.М. Семеног, професор, завідувач кафедри української мови і літератури, завідувач Лабораторії «Академічна культура молодих дослідників»; М.А. Бойченко, доктор педагогічних наук, професор, гарант ОНП «Освітні, педагогічні науки» третього рівня вищої освіти, І.А. Чистякова, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки, завідувач відділу аспірантури;
А.В. Вертель, кандидат філософських наук, доцент кафедри практичної філософії, заступник директора з наукової роботи Інституту педагогіки і психології, заступник голови Комісії з етики та академічної доброчесності.
Перший проректор, професор Л.В. Пшенична привітала студентів та викладачів з початком Декади академічної доброчесності, ознайомила присутніх із нормативно-правовою базою, що стосується поняття академічна доброчесність, принципами правилами дотримання академічної доброчесності, зокрема з Положенням про систему забезпечення академічної доброчесності у освітньо-науковій діяльності Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, Кодексом академічної доброчесності, якого повинні дотримуватися всі члени Макаренківської родини, Положенням про комісію з питань етики та академічної доброчесності, Деклараціями (Посилання 1,Посилання 2), які підписують усі здобувачі вищої освіти та науково-педагогічні працівники СумДПУ імені А.С. Макаренка. Перший проректор закликала членів Макаренківської родини постійно дотримуватися норм та принципів академічної доброчесності.
Завідувач відділу аспірантури, доцент І.А. Чистякова розповіла про важливість дотримання академічної доброчесності у науковому просторі, для успішного здобуття рівня бакалавра, магістра та доктора філософії.
Професор М.А. Бойченко поінформувала студентів щодо правил оформлення покликань та цитувань у науковому тексті, повідомила про різновиди плагіату, зокрема про самоплагіат, розповіла про найновітніші методи перевірки наукових робіт.
Заступник голови Комісії з етики та академічної доброчесності, доцент А.В. Вертель презентував збірник студентських робіт «Цінності академічної доброчесності та етики», зокрема розповів про творчі роботи у жанрі рекламних постерів студентів навчально-наукового інституту педагогіки і психології.
Завідувач Лабораторії «Академічна культура молодих дослідників», професор О.М. Семеног ознайомила присутніх із поняттями «честь», «гідність», навела приклади вправ для майбутніх учителів щодо виявлення плагіату, розповіла про грантову діяльність з критичного мислення та інфомедійної грамотності викладачів кафедри української мови та літератури, віртуальну лабораторію «Мультимедійний словник з інфомедійної грамотності».
Анастасія Рабош – студентка факультету іноземної та слов’янської філології (під керівництвом в.о. завідувача кафедри англійської філології та лінговодидактики, доцента Козлової В.В.) презентувала модель створення Агенції ініціатив на основі популяризації принципів академічної доброчесності.
Керівник центру забезпечення якості вищої освіти М.М. Ячменик запросила всіх присутніх долучатися до мережі заходів із академічної доброчесності у межах Декади (https://www.facebook.com/groups/140035996734966/posts/1058591541546069). Будьмо доброчесними, адже доброчесність ‒ це запорука якісної освіти!
Шановні макаренківці, в Університеті розпочалася Декада з академічної доброчесності Долучайтеся до вебінару від Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти
Щоб створити якісні методичні матеріали необхідно врахувати безліч моментів, від відбору професіоналів, які будуть складати плани, до того, як ці матеріали покращують якість підготовки здобувачів освіти.
Безкоштовна реєстрація за посиланням:
https://turnitin.zoom.us/meeting/register/tJMqduGqpjopGdRmSbxvkGPHS8-IJAsXFUcN
Спікери заходу:
Олена Єременко — заступниця голови агентства із забезпечення якості вищої освіти. Розкаже про вимоги та рекомендації щодо оформлення та змісту навчально-методичних матеріалів, вимоги до авторів та врахування інтересів здобувачів вищої освіти при створенні програм.
Іван Назаров — член Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Роз’яснить правове регулювання академічної доброчесності та роль Національного агентства у формуванні простору академічної доброчесності та реагування на її порушення.
Андрій Сідляренко — експерт з академічної доброчесності, комерційний директор Unicheck Україна. Поділиться 5 ключовими компонентами культури академічної доброчесності та її впровадження у закладі вищої освіти.
Запрошуємо Вас взяти участь у
роботі круглого столу «Дотримання
академічної доброчесності в
закладах вищої освіти», який
відбудеться 1 жовтня 2021 року у
Львівському державному університеті
внутрішніх справ.
Захід організовано за сприянням
StrikePlagiarism.com.
У цьому вебінарі візьмуть участь:
1. Стукало Наталія Вадимівна, заступник Голови НАЗЯВО, Тема: Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти: напрями сприяння академічній доброчесності. Тема доповіді; "Законодавчі ініціативи Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти у сфері формування простору академічної доброчесності"
Іван Володимирович Назаров, член НАЗЯВО, ініціатор і співавтор Проєкту Закону про академічну доброчесність.
2. Тахмазов Алі - виконавчий директор Plagiat.pl
Тема доповіді: Як антиплагіатная система і процедури допомагають боротися з плагіатом. Досвід Plagiat.pl.
3.Крамаренко Ольга Анатоліївна, завідувач відділом інформаційно-аналітичної роботи та електронних ресурсів Сумський державний університет, Тема: "Управління антиплагіатними перевірками як складова академічної доброчесності університету"
4. Візнюк Валентина Василівна - директор бібліотеки, кандидат педагогічних наук, Державний заклад "Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського"
Тема доповіді: "Академічна доброчесність в системі забезпечення якості освіти".
Заявку на участь у круглому
столі необхідно подати до 25 вересня
2021 року за посиланням:
https://forms.gle/xhiZ12MqUhuLYgCi8
Круглий стіл відбудеться у
Львівському державному університеті
внутрішніх справ за адресою: м. Львів,
вул. Городоцька, 26. Початок о 14.00
год., реєстрація з 13.30 год.
З огляду на карантинні обмеження,
можна взяти участь у дистанційному
форматі на базі платформи Zoom.
Посилання на вебінар: https://us02web.zoom.us/j/82208111749
Також буде трансляція на нашій фейсбук-сторінці.

У цьому випуску DemTalk розбираємося, що ж таке насправді академічна доброчесність та як вона впливає на наше життя.
Отримали відповіді від старшої фахівчині проєкту «Ініціатива академічної доброчесності та якості освіти» - Марти Томахів та викладачки курсу "Демократія: від теорії до практики" в Сумському державному університеті - Андріани Костенко на такі запитання:
- Чи можна отримати якісну освіту, не дотримуючись принципів доброчесності?
- Які бувають різновиди порушень доброчесності та до чого вони призводять?
- Як чинити, коли порушують академічну доброчесність?
Модерував розмову Владислав Тарахтій, представник молодіжної громадської організації “YOuth Democratic Association”.
Ця ініціатива реалізується Міжнародною фундацією виборчих систем IFES та ГО “Молодіжна демократична асоціація “ЙОДА” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку, Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії.
16 вересня 2021 року відбулося засідання Комісії з етики та академічної доброчесності. Голова – к.п.н., доцент Довгополова Г. Г. Запрошені – начальник навчального відділу Петренко Л.В., начальник центру забезпечення якості вищої освіти, к.п.н. Ячменик М.М. Серед важливих питань:
- Про затвердження плану роботи Комісії на 2021-2022 навчальний рік (доп. Голова Комісії, к.п.н., доц. Довгополова Г.Г., перший проректор, проф. Пшенична Л.В.).
- Координація роботи внутрішньої системи забезпечення якості вищої освіти в університеті (доп. проф. Пшенична Л.В.).
- Про проведення Декади з академічної доброчесності та етики в університеті (доп. проф. Пшенична Л.В.).
- Обговорення та затвердження анкет та інших матеріалів для проведення моніторингових досліджень з питань якості освітньої діяльності та якості освіти (доп. Ячменик М.М.).
- Про залучення зовнішніх стейкхолдерів до процесу розробки, перегляду та моніторингу освітніх програм (доп. Петренко Л.В., Ячменик М.М.).
15 вересня о 16:00 в Українському кризовому медіа-центрі відбудеться презентація “Академічна доброчесність в середній освіті: методичні рекомендації”.
Методичні рекомендації були розроблені проєктом “Ініціатива академічної доброчесності та якості освіти” (Academic IQ) разом із аналітичним центром “ОсвітАналітика” та запрошеними експертами та експертками.
Методичні матеріали охоплюють такі теми: академічна доброчесність та її вплив на якість освіти в школах; внутрішній моніторинг та аудит, та які критерії академічної доброчесності оцінюються при аудиті якості освіти в школах; що треба знати вчителями та учням про академічну доброчесність; важливість зрозумілого оцінювання. Методичні рекомендації також охоплюють глибші аспекти академічної доброчесності в закладах середньої освіти, зокрема навчання дітей академічному письму та участь в шкільних олімпіадах та дослідницьких конкурсах.
На презентації будуть присутні автори методичних рекомендацій, які зможуть поділитись своїм досвідом створення системи академічної доброчесності та якості освіти в школах, а також підтримки якісної та плідної комунікації зі школярами й школярками та їхніми батьками.
Спікери:
- Скотт Вітмор, помічник аташе з питань культури Посольства США в Україні
- Ярема Бачинський, директор Американських Рад з міжнародної освіти в Україні
- Юлія Боловацька, кандидатка педагогічних наук, головна спеціалістка сектору роботи з експертами управління Державної служби якості освіти України у Полтавській області
- Іван Шемелинець, кандидат юридичних наук, директор Аналітичного центру “ОсвітАналітика”
- Іван Юрійчук – директор департаменту акредитації та моніторингу Державної служби якості освіти України
- Любов Терехова, кандидатка філософських наук, завідувачка лабораторії інноваційного змісту освіти Національного центру “Мала академія наук України”
- Юлія Бреус, кандидатка психологічних наук, завідувачка навчально-наукового центру розвитку персоналу та лідерства Київського університету імені Бориса Грінченка
- Євген Ніколаєв, кандидат економічних наук, експерт аналітичного центру “ОсвітАналітика”
Модераторка: Катерина Костогриз, координаторка проєкту “Ініціатива академічної доброчесності та якості освіти”
Трансляцію події можна буде подивитись на сайті та FB сторінці Українського кризового медіа-центру: https://uacrisis.org/uk/pres-tsentr/stream
На сайті Unicheck опубліковано матеріал «Готуємось до початку нового навчального року: що потрібно знати про академічну доброчесність».
Це коротке викладення статті Андрія Кемпбелла для Turnitin «Starting the Year: What You Need to Know About Academic Integrity».
Матеріал присвячений практичним питанням організації роботи закладу вищої освіти:
- що потрібно для того, щоб студенти ефективно вивчили матеріал;
- як університет сприятиме послідовному, ефективному та справедливому оцінюванню на іспитах і заліках у різних курсах та на різних предметах;
- як факультет заохочуватиме відповідальну поведінку під час навчання як у групі, так і онлайн.
Найголовніше питання: що допоможе студенту и університету впровадити академічну доброчесність?
Необхідно чітко визначити, що таке академічна доброчесність та підкреслити її важливість для навчальної спільноти. Академічна доброчесність, за визначенням Міжнародного центру академічної доброчесності, базується на шести фундаментальних цінностях: чесність, довіра, справедливість, повага, відповідальність, і мужність. Це «фундаментальна ідея того, що всі — студенти, освітяни, адміністратори й дослідники - будуть дотримуватись високих наукових стандартів шляхом етичного проведення досліджень, посилаючись на джерела, і відповідально слідувати принципам доброчесності при створенні й публікації наукових робіт».
Настав час зробити кроки для втілення академічної доброчесності в життя та підтримати навчання студентів, їх оригінальне мислення та захистити репутацію закладу.
Детальніше: https://bit.ly/3juoWQ3